برگزاری جلسه هماهنگی کارگروه های مدیریت بحران استان قزوین در سالن ستاد بحران استانداری
برگزاری جلسه هماهنگی کارگروه های مدیریت بحران استان قزوین در سالن ستاد بحران استانداری

به گزارش روابط عمومی هواشناسی استان قزوین دومین جلسه کارگروه تخصصی بلایای جوی در سال ۹۶ روز ۴شنبه بتاریخ ۲۲/۹/۹۶ ساعت ۱۰ در محل سالن جلسات مدیریت بحران استانداری قزوین تشکیل شد . آقای مهندس بهاروند احمدی مدیر کل هواشناسی استان قزوین گفت :

با توجه به اهمیت موضوع صدور اطلاعیه و اخطاریه های هواشناسی ، دستورالعمل جلسه در خصوص  بررسی دستورالعمل نحوه صدور اطلاعیه و اخطاریه های هواشناسی و مدیریت مخاطرات جوی کشاورزی ، تحلیلی بر نقشه های اقلیم کشاورزی میباشد. 

آقای مهندس بهاروند با اشاره به سامانه توسعه هواشناسی کاربردی ( تهک ) و اجرای آن با همکاری سازمان جهاد کشاورزی استان در سالیان اخیر، خواهان تبادل داده و اطلاعات با سایردستگاه ها از جمله شهرداری قزوین گردید. همچنین ایشان به تشریح ضرورت اجرای طرح اطلس مخاطرات جوی در استان و بازنگری به موضوع فوق در طرح آمایش استان پرداخت.

در ادامه آقای مهندس نوروزی رئیس تحقیقات هواشناسی، به بررسی دستورالعمل نحوه صدور اطلاعیه و اخطاریه های هواشناسی مرتبط با آن مطالبی را در قالب پاورپوینت ارائه کرد و از انواع مخاطرات بارشی، دمایی، وزشی، اقلیمی و سایر مخاطرات جوی که استان قزوین با آن مواجه می باشد توضیحات مفصلی ارائه کرد .

مهندس نوروزی با استناد به مصوبه اجرایی نشست هواشناسی استان های شمال و شمالغرب کشور مبنی بر تهیه اطلس مخاطرات جوی در هر استان از جمله قزوین، به موضوع تهیه پروپوزال و ثبت طرح در سامانه مدیریت اطلاعات پژوهشی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و دریافت تاییدیه از این سامانه اشاره کرد و با توجه به اهمیت و ضرورت موضوع خواهان اختصاص بودجه ویژه برای آن شد.

 در ادامه آقای مهندس زاهد پور مدیر کل مدیریت بحران استان نیز ضمن بهره مندی هر چه بیشتر از پیش بینی ها و توصیه های هواشناسی،  مساعدت و همکاری مدیریت بحران را در زمینه اجرای طرح های مرتبط با مخاطرات جوی اعلام کرد. هممچنین خواستارنگاه به موضوع تغییرات آب و هوایی ازجمله ریزگردها در اسناد برنامه ریزی و سند آمایش سرزمین را شد.

در ادامه آقای دکتر مهرپویان کارشناس مدیریت راهبردی سازمان جهاد کشاورزی مخاطرات جوی موثر بر کشاورزی استان را برشمرده و آمارهایی از این مخاطرات از جمله سرمازدگی و یخبندان ارائه کرد.

آقای مهندس کاکاوند کارشناس تحقیقات هواشناسی نیز در ادامه  نمونه ای از نقشه های بلند مدت اقلیمی و ۱۰ سال اخیر و انطباق آن با محصولات زراعی که در مقیاس مناسب و در فرمت GIS تهیه شده بود ارائه کرد .

در ادامه مقرر شد جلسه ای مشترک فی ما بین سازمان مدیریت و برنامه ریزی، مدیریت بحران و هواشناسی به منظور توجه و لحاظ نمودن موضوع تغییرات آب و هوایی و مخاطرات جوی در سند آمایش استان تشکیل شود .و همکاری تعامل هر چه بیشتر  فی مابین سازمان جهاد کشاورزی و هواشناسی در موضوع خشکسالی و سرمازدگی با محوریت مدیریت بحران انجام شود طرح اطلس مخاطرات جوی توسط هواشناسی با تامین اعتبار مدیریت بحران استان قزوین اجرا شود.دوشنبه 27 آذر 1396
10:08:48
تعداد بازدید ها از این صفحه: ۷۰۷تعداد بازدیدکنندگان کنونی: ۳

تعداد کل بازدید کنندگان: ۸۷۰۷۹۰


Copyright © QazvinMet All rights reserved
E-mail : info@qazvinmet.ir - Design and Power by: CaspianITC